Mūsu ilgtspējas mērķis ir nodrošināt uzņēmuma vidēja termiņa darbības stratēģijas un vispārējā stratēģiskā mērķa sasniegšanu, īstenojot zināšanās un inovācijās balstītas ilgtspējīgas darbības, kas vērstas uz vides aizsardzību, sociālo atbildību un labu pārvaldību.
Esam izstrādājuši Ilgtspējas attīstības plānu 2025. - 2029. gadam, kurā aptverti uzņēmuma būtiskākie ilgtspējas jautājumi un izvirzīti 8 mērķi:
Klimata pārmaiņas un
energosniegums
Sistemātiski uzlabot energosniegumu, samazinot energoresursu patēriņu un paaugstinot energoefektivitāti.
Klimata
pārmaiņas
Ieviest pieeju, kas ļautu nodrošināt, ka informācijas sistēmās
un uz datu uzglabāšanas iekārtām atrodas tikai darbam
nepieciešamie elektroniskie ieraksti un faili.
Atbildīga resursu izmantošana un
aprites ekonomika
Veicināt darbiniekos “zaļu” un ilgtspējīgu domāšanu, lai darbinieki apzināti izvēlētos veikt ikdienas darbības, kas mazina negatīvo ietekmi uz apkārtējo vidi.
Darbinieku
labbūtība
Stiprināt iekšējo resursu darbinieku darba drošības, emocionālās labsajūtas un veselības veicināšanai.
Vienlīdzīga attieksme un iespējas
visiem darbiniekiem
Pilnveidot esošās un attīstīt jaunas kompetences, lai nodrošinātu augstu kvalitātes standartu pakalpojumu sniegšanai, dalībai projektos, kā arī reaģētu uz mainīgās vides prasībām un nozares daudzveidību.
Radiofrekvenču spektra pieejamība
un atbildīga pārvaldība
Nodrošināt radiofrekvenču spektra efektīvu un lietderīgu izmantošanu, pakalpojumus sniedzot objektīvā un caurspīdīgā veidā, novēršot jebkādu klientu diskrimināciju.
Ieinteresēto pušu
izglītošana un informēšana
Veicināt izpratni par radiosakaru tehnoloģiju darbību un to efektīvu un atbildīgu izmantošanu, tādējādi mazinot traucējumu iespējamību un neatbilstošu radioiekārtu lietošanu.
Laba korporatīvā
pārvaldība
Ievērot labas korporatīvās pārvaldības principus un nodrošināt godīgu un ētisku pārvaldību.
2024. gadā esam ieguvuši Zelta kategorijas novērtējumu Ilgtspējas indeksā, kas apliecina mūsu uzņēmuma labo praksi un veikto pasākumu nozīmību sabiedrības, vides un labas pārvaldības jomās. Šis indekss ir balstīts starptautiski atzītā metodoloģijā un palīdz Latvijas uzņēmumiem diagnosticēt savas darbības ilgtspēju un korporatīvās atbildības līmeni.
Būtiska mūsu atbildīgas un ilgtspējīgas darbības sastāvdaļa ir atklāta sadarbība un komunikācija ar ieinteresētajām pusēm. Rūpējamies, lai šo pušu iesaiste norisinātos dažādos līmeņos - informējot par būtiskiem notikumiem un lēmumiem, veidojot dialogu par uzņēmuma darbību, piedaloties kopīgās ar uzņēmumu un nozari saistītās aktivitātēs, kā arī īstenojot kopēju lēmumu pieņemšanas procesu.
Ieinteresēto pušu iesaistes principi balstās uz trīs pamatvērtībām - taisnīgums, atbildība un uzticēšanās.
Uzņēmuma ekonomisko ietekmi un sniegumu atspoguļo finanšu rādītāji un sasniegtie finanšu mērķi.
Saskaņā ar vidēja termiņa stratēģiju 2022. - 2024. gadam, 2022. gadā sasniegti šādi finanšu mērķi:
Tāpat sasniegti arī stratēģijā definētie nefinanšu mērķi, ar kuriem iespējams iepazīties publicētajā Ilgtspējas pārskatā.
Rādītāji sasniegti, nodrošinot gan valsts deleģētās funkcijas – radiofrekvenču spektra un numerācijas pārvaldību un radioiekārtu uzstādīšanas tehnisko projektu izskatīšanu un akceptēšanu, gan piedāvājot komercpakalpojumus, kas balstīti uz jau esošo VAS ES materiāltehnisko resursu, datu bāzu, zināšanu un pieredzes izmantošanu.
Par īpaši nozīmīgu darbības sastāvdaļu uzskatām infrastruktūras un tehnisko resursu modernizāciju un inovācijas, tā panākot resursu vislietderīgāko izmantošanu un mazinot administratīvos šķēršļus plašā reģionā.
Lai veidotu vidi, kurā rodas jaunas inovācijas un idejas uzņēmuma attīstībai, 2022. gadā esam īstenojuši:
- Darbinieku hakatonu - inovāciju, uzņēmuma sniegto pakalpojumu jauninājumu un uzlabojumu kopradīšana;
- LEAN un KAIZEN principu ievērošana un sistēmas uzturēšana, lai izmantojot pēc iespējas mazāk resursu, radītu lielāku vērtību klientam, sadarbības partnerim, un veicinātu savu konkurētspēju;
- Iesaiste dažādos projektos, lai celtu darbinieku prasmju un kompetenču līmeni, un veidotu sadarbības, kurās rodas jauni risinājumi un zināšanu apmaiņa;
- Izcilo uzņēmumu Inovāciju iniciatīvas koordinēšana, veicinot inovāciju kultūras stiprināšanu valsts un privātajos uzņēmumos;
- 5G Techritory - mūsu organizētais Eiropas vadošais 5G ekosistēmas forums.
Tāpat, lai spētu nodrošināt frekvenču spektra pārvaldības efektivitāti, regulāri pilnveidojam esošo materiāltehnisko bāzi, darbā izmantojam aizvien jaunu, kvalitatīvu mēraparatūru un kompetenču nodrošināšanai atbilstošas, mūsdienīgas metodes.
Mūsu mērķis ir nepārtraukti uzlabot uzņēmuma vides un energosniegumu, novērst vai mazināt darbības ietekmi uz apkārtējo vidi un klimata pārmaiņām, samazināt resursu patēriņu un radīto atkritumu daudzumu un paaugstināt energoefektivitāti.
Esam ieviesuši un uzturam vides un energopārvaldības sistēmu atbilstoši Pasaules Dabas Fonda Zaļā biroja programmas un standarta ISO 50001 prasībām.
Jau kopš 2020. gada esam īstenojuši mērķtiecīgas, vides aizsardzību veicinošas aktivitātes, kā piemēram:
- Telpās uzstādīti iekštelpu gaisa kvalitātes mērītāji;
- Nodrošināta videi kaitīgo atkritumu apsaimniekošana;
- Īstenotas aktivitātes izlietoto bateriju apjoma samazināšanai;
- Veiktas turpmāk neizmantojamās datortehnikas un mēbeļu izsoles;
- Uzstādītas LED apgaismojuma lampas;
- Uzstādīti dzeramā ūdens filtri;
- Iespēju robežās tiek īstenoti videi draudzīgi jeb ''zaļie'' iepirkumi;
- u.c. īstenotās aktivitātes, ar kurām iespējams iepazīties ilgtspējas pārskatā.
Organizējam savu darbību un plānojam attīstību atbilstoši ilgtspējīgas attīstības pamatprincipiem, nodrošinot nepieciešamos resursus, ievērojot vides un energoefektivitātes aspektus, apzinot ieinteresēto pušu vajadzības un ievērojot saistošos normatīvos aktus, kā arī Pasaules Dabas Fonda Zaļā biroja programmas un ISO 50001 standarta prasības.
Mums ir būtiski gan veidot regulāru, atklātu dialogu ar ieinteresētajām pusēm, gan veidot un attīstīt vienlīdzīgu, tolerantu un iekļaujošu vidi kā darbā, tā sabiedrībā mums apkārt.
2022. gadā paveiktās aktivitātes varam iedalīt vairākās lielās grupās:
- Sadarbība ar klientiem un to apmierinātība:
Katru gadu veicam klientu apmierinātības pētījumu, kas nodrošina nepieciešamo atgriezenisko saiti no klientiem un sadarbības partneriem. Pētījumā saņemti gan būtiski priekšlikumi pakalpojumu sniegšanas pilnveidošanai, gan augsts apmierinātības vērtējums - 90,40% .
Tāpat, lai stiprinātu sadarbību, informētu klientus par uzņēmuma aktualitātēm un stratēģiskajiem plāniem, aktivitātēm, un saņemtu atgriezenisko saiti, katru gadu tiek organizēta klientu diena.
- Darba vide:
Personāla politika uzņēmumā balstās uz tādiem principiem kā profesionalitāte, godīgums, attīstība, sadarbība, novērtējums, aizsardzība, tradīciju ievērošana, atbilstība. Pamatprincipi tiek nodrošināti ar minimālu un pēctecīgu personāla mainību, sakārtotu darba vidi, daudzveidīgām un sistemātiskām apmācībām, modernu tehnisko nodrošinājumu un kvalitatīviem personīgās aizsardzības līdzekļiem, konkurētspējīgu un nediskriminējošu atalgojumu nozarē, motivācijas sistēmu, kas balstīta uz darbinieku novērtēšanas rezultātiem un pilnveidošanos profesionālajā jomā, un pretimnākošu attieksmi pret sociāli mazaizsargātam sabiedrības grupām darba vietas un vides nodrošināšanai.
- Vienlīdzīgu iespēju nodrošināšana:
Uzņēmumā nodrošinām vienlīdzīgu, tolerantu un iekļaujošu darba un sadarbības vidi, kur ikviens jūtas pieņemts un var pilnībā īstenot savus profesionālos un sociālos mērķus. 2022. gadā VAS ES ir izstrādāts un apstiprināts "Dzimumu līdztiesības plāns 2022.–2025. gadam", kura mērķis ir noteikt mērķtiecīgas un integrētas darbības, lai nodrošinātu drošas un vienlīdzīgas iespējas visiem darbiniekiem neatkarīgi no dzimuma un citām iespējamām diskriminācijas pazīmēm.
- Taisnīgs atalgojums:
Visi VAS ES amati ir novērtēti pēc vienotas, uzņēmuma vajadzībām izstrādātas amatu vērtēšanas metodikas, nosakot katra amata relatīvo vērtību punktos, izvērtējot katra amata komponentes, pienākumus un atbildību. Atkarībā no iegūto punktu skaita amati tiek ierindoti grupās. Katrai grupai ir noteikts algas diapazons. Tādējādi tiek nodrošināts vienlīdzīgs atalgojums par vienādas nozīmes darbu gan vīriešiem, gan sievietēm, neatkarīgi no vecuma.
- Talantu vadība:
2022. gadā veikta darbinieku testēšana, lai identificētu darbiniekus, kuriem ir iespējas savas kompetences pierādīt arī citās uzņēmuma darbības jomās vai sarežģītāku
darba uzdevumu izpildē. Talantu vadības sistēmas ietvaros tiek pārskatīta darbinieku novērtēšanas sistēma, amatu matricas un izveidots darbinieku prasmju aplis, tajā iekļaujot uzņēmumam nepieciešamākās kompetences.
- Darbinieku labbūtība - veselība un drošība:
Mēs rūpējamies par savu darbinieku labbūtību. Visiem darbiniekiem pēc pārbaudes laika beigām tiek izsniegta veselības apdrošināšanas polise un tiek apmaksāti redzes
koriģēšanas līdzekļi. Darba ergonomikas uzlabošanai ir pieejami dažādi palīglīdzekļi, kā piemēram, paceļami darba galdi, ergonomiski darba krēsli, kāju paliktņi,
dokumentu statīvi, ergonomiskas datora peles. Uzņēmuma telpās un iekšējā komunikācijas vietnē ir izvietoti padomi drošai darba organizēšanai. Katru gadu tiek organizēti dažādi saliedēšanās un veselību veicinoši pasākumi. Uzņēmuma telpās ir izveidota bērnistama, kura paredzēta bērniem vecumā līdz 18 gadiem.
- Darbinieku apmierinātība:
Darbinieku apmierinātība, lojalitāte un lepnums par VAS ES kā darba devēju ir indikatori, kas parāda, vai uzņēmuma atbildības izpratne un izpausmes sasniedz darbiniekus. Tāpēc katru gadu tiek veikts darbinieku apmierinātības pētījums. 2022. gadā kopējā apmierinātība bija 83,78%.
- Sabiedrība:
Aktīvi un regulāri īstenojam aktivitātes, kas vērstas uz sabiedrības izglītošanu un informēšanu, lai radītu plašāku izpratni par telekomunikāciju nozari, kā arī mazinātu negatīvo ietekmi no uzņēmuma darbības, kas varētu rasties informācijas trūkuma dēļ. Tāpat regulāri organizējam un iesaistāmies dažādās atbalsta aktivitātēs - labdarbības akcijās, sociālajās iniciatīvās u.tml.
Mūsu pamatdarbība ir radiofrekvenču spektra un numerācijas pārvaldība elektronisko sakaru nozarē, kā arī elektronisko sakaru tīklu antenu, radioiekārtu, apraides raidītāju un mobilo sakaru bāzes staciju ierīkošanas tehnisko projektu akceptēšanu nodrošināšana. Tā atbilst Valsts pārvaldes iekārtas likuma 88. panta pirmās daļas 2. un 3. punktā izvirzītajam priekšnoteikumam, proti, VAS ES, kā līdzvērtīgs partneris privātajam partnerim, pārvalda īpašumu, kas ir stratēģiski svarīgs valsts attīstībai, neierobežojot un nekropļojot konkurenci.
Papildu valsts deleģēto uzdevumu un funkciju nodrošināšanai, domājot par inovācijām un nozīmīgumu sabiedrības, vides un valsts ekonomiskās ilgtspējas kontekstā, piedāvājam komercpakalpojumus, kas balstīti uz jau esošo uzņēmuma materiāltehnisko resursu, datu bāzu, zināšanu un pieredzes izmantošanu, tādējādi ar savu komercdarbību nodrošinot valstij svarīgo inovatīvo un eksportspējīgo preču un pakalpojumu pieaugumu.
Esam izstrādājuši un apstiprinājuši Komercpakalpojumu pārdošanas stratēģiju 2022. - 2024. gadam. Pārdošanas stratēģijas mērķis ir definēt uzņēmuma komercpakalpojumu klāstu, pārdošanas principus, jauno produktu izstrādes procesu, mārketinga aktivitātes un komercpakalpojumu attīstības un pārdošanas izpildes pamatrādītājus.
Atšķirībā no pamatdarbības jomas, kurā darbojamies dabiskā monopolstāvoklī, komercpakalpojumu jomā dažiem komercpakalpojumu veidiem pastāv neliela konkurence. VAS ES, sniedzot esošos komercpakalpojumus elektronisko sakaru tirgū, kā arī attīstot komercpakalpojumus un veicinot to daudzveidību, regulāri veic ietekmes izvērtējumu uz konkurenci, izvērtējot, vai tirgū ir citi pakalpojuma sniedzēji un vai tiek ievērotas konkurences neitralitātes prasības, lai identificētu un novērstu iespējamu neatbilstību Konkurences likuma 14.1 pantam.
VAS ES, veicot komercdarbību:
- ievēro konkurences neitralitātes principu;
- nodrošina komercdarbības un publisko funkciju nodalīšanu, t.i., pareizu izmaksu attiecināšanu uz komercpakalpojumiem, nepieļaujot šķērssubsidēšanu un nodrošinot izmaksu caurspīdību un izsekojamību;
- darbojas brīvas un godīgas konkurences apstākļos, lai novērstu jebkādus konkurenci regulējošo normatīvo aktu pārkāpumus, vienlaikus domājot par inovatīvo aspektu un nozīmīgumu sabiedrības, vides vai valsts ekonomiskās ilgtspējas kontekstā.
Veicot tirgus izpēti un konkurences izvērtējumu, secināts, ka atbilstoši Konkurences likuma 14.1 panta noteiktajam, VAS ES nekavē, neierobežo un nedeformē konkurenci. Mēs neveicam darbības, kuru dēļ cits tirgus dalībnieks ir spiests atstāt kādu konkrēto tirgu vai tiek apgrūtināta potenciāla tirgus dalībnieka iekļūšana vai darbība tirgū.
Komercpakalpojumu cenas nosakām saskaņā ar apstiprināto iekšējo normatīvu aktu “Komercpakalpojumu pašizmaksas un tarifu noteikšanas metodika”, kas paredz, ka pakalpojuma tarifu (cenu) nosaka, ņemot vērā un summējot šādas komponentes:
- pakalpojuma pašizmaksu, tajā skaitā tiešās un pieskaitāmās izmaksas;
- peļņas daļu, ievērojot nosacījumu, ka peļņa ir pozitīvs procents no pašizmaksas;
- piemērojamo pievienotās vērtības nodokli.
Tiešajās izmaksās ietvertas šādas pozīcijas: personāla izmaksas, transportlīdzekļa/ mērlaboratorijas izmaksas, mēriekārtu ekspluatācijas izmaksas, telpu ekspluatācijas izmaksas, uz pakalpojumu attiecināmas specifiskas izmaksas, preču un pakalpojumu izmaksas. Pakalpojuma pieskaitāmās izmaksas nosaka, summējot administrācijas un atbalsta funkciju izmaksas.
Programmatūras SKUDRA licenču cenu veidošanas politikā tiek izmantoti iepriekš minētie cenu veidošanās principi, tikai cena tiek diferencēta atkarībā no licenču daudzuma – jo vairāk licences klients iegādājas, jo zemāka ir vienas licences cena.
Saskaņā ar izstrādāto un apstiprināto Sadarbības un komunikācijas standartu, lai nodrošinātu kvalitatīvu klientu apkalpošanas procesu un savstarpēju komunikāciju, VAS ES darbinieki savā ikdienas darbā ievēro šādus principus:
- profesionalitāte – darbinieki ir kompetenti, atbildīgi, objektīvi, rūpīgi un precīzi, spēj piedāvāt klientam piemērotāko risinājumu un savas kompetences ietvaros sniegt atbildi uz klienta jautājumiem,
- augsta apkalpošanas kvalitāte – klienti vienmēr ir laipni sagaidīti, tiek apkalpoti ar interesi, atsaucību, nodrošinot pakalpojumu izpildi maksimāli īsākā laikā;
- cieņa pret klientu – darbinieki respektē klientu un nodrošina vienlīdzīgu un taisnīgu attieksmi pret visiem klientiem;
- pozitīva attieksme – darbinieki ir pieklājīgi, komunikabli, atvērti un virzīti uz sadarbību, labvēlīgi noskaņoti un korekti, regulāras sadarbības gadījumos, pēc VAS ES darbinieka uzaicinājuma, uzrunā klientu uz “Tu”;
- uzticamība – darbinieki nodrošina pakalpojumu sniegšanu noteiktajā laikā;
- konfidencialitāte un drošība – tiek ievērotas klienta personas datu un informācijas konfidencialitāte un informācijas apstrādes drošība;
- lojalitāte - darbinieki apzinās, ka saskarsmē ar klientu tie pārstāv uzņēmumu un veido tā tēlu.
Ņemot vērā šī brīža tendences, VAS ES ir noteikti arī attālinātas apkalpošanas principi, lai nodrošinātu visiem klientiem vienlīdz augsta līmeņa apkalpošanu pa telefonu, e-pastā un tiešsaistes sanāksmēs.
Saskaņā ar apstiprināto integrēto komunikācijas un mārketinga stratēģiju 2022. – 2024. gadam, viens no mērķiem ir veidot atvērtu vidi komercpakalpojumu pārdošanai, t.i.:
- Akcentēt VAS ES konkurētspēju un sadarbības iespējas ar nacionāla un starptautiska līmeņa uzņēmumiem, asociācijām un institūcijām;
- Informēt par uzņēmuma sniegtajiem komercpakalpojumiem, to nozīmi, piedāvājumu un klientu ieguvumiem;
- Izveidot saistošu un saprotamu pakalpojumu iepakojumu;
- Veidot mārketinga aktivitāšu plānu un attīstīt pārdošanas kanālus.
Katrai mārketinga aktivitātei ir paredzēts savs mērķis, auditorija un sasniedzamais rezultāts, kā arī ir atšķirīgs ieguldāmo finanšu un cilvēkresursu apmērs, tāpēc, izvēloties mārketinga rīkus, šie aspekti tiek izvērtēti un izvēlēts atbilstošākais mārketinga veids – tradicionālais vai digitālais.
Tradicionālais mārketings sevī ietver: dalība publiskos, ar nozari saistītos pasākumos (citu organizēti; uzņēmuma organizētie publiskie pasākumi (bezmaksas semināri, mācības, atvērto durvju dienas u.tml.); pakalpojumu demonstrācijas; publicitāte drukātajos medijos (PR).
Digitālais mārketings sevī ietver: meklētājprogrammu mārketings (piemēram, Google, Bing); reklāma digitālajos medijos (t.sk. PR aktivitātes); komunikācija un kampaņas sociālajos medijos; informācija un saziņas forma uzņēmuma tīmekļvietnē; pakalpojuma mērķlapa jeb pārdošanas lapa; e-pastu mārketings u.c.
Uzņēmuma zīmola grāmata definē VAS ES identitātes elementus (logo, krāsas, fonti, grafiskie elementi, vēstules veidlapas un citus elementus).
VAS Elektroniskie sakari mērķis dažādības veicināšanas nolūkā ir nodrošināt vienlīdzīgu, tolerantu un iekļaujošu darba un sadarbības vidi, kur ikviens jūtas pieņemts un var pilnībā īstenot savus profesionālos un sociālos mērķus.
Mēs novērtējam katra talantu, profesionālās spējas, prasmes un potenciālu, nodrošinot iespējas sevi pierādīt darba grupās, projektos, inovācijās un citās darbības jomās.
Lēmumu pieņemšanas procesos un ikdienas darbā nepieļaujam un iestājamies pret jebkāda veida diskriminēšanu, apņemoties pastiprinātu uzmanību vērst uz vienlīdzīgu iespēju nodrošināšanu un dažādu sabiedrības grupu iedrošināšanu izmantot VAS ES piedāvātās iespējas.
Uzņēmumā rosinām darbiniekus apzināties un izmantot dažādu sabiedrības grupu iekļaušanās sniegtās priekšrocības un ieguvumus, kā arī vērsties pret jebkāda veida diskrimināciju.
Dažādības vadības pamatprincipi uzņēmumā:
- Diskriminācijas novēršana un diskriminācijas gadījumu izskatīšana. Mūsu mērķis ir veidot iekļaujošu vidi, kurā strādā un sadarbojas cilvēki, kuri prot atpazīt diskrimināciju, novērš tās iespējamību un atšķirīgas attieksmes vai aizskāruma gadījumā zina, kā rīkoties, izmantojot uzņēmuma ziņošanas platformu, skaidras procedūras un atbalstu.
- Vienlīdzīgu iespēju nodrošināšana. Ievērojam vienlīdzības principus, lai darbiniekiem ļautu izmantot uzņēmuma piedāvātās iespējas, kā vienīgo vērtēšanas kritēriju nosakot cilvēka profesionālo kompetenci, kvalifikāciju un sniegumu.
- Dažādības un iekļaušanās veicināšana. Veicam mērķtiecīgas dažādības vadības aktivitātes, lai veidotu iekļaujošu, iedrošinošu, bagātinošu iekšējo kultūru un vietu attīstībai jebkuram, kas vēlas izmantot uzņēmuma sniegtās iespējas un piedalīties tā mērķu sasniegšanā. Kā arī veicinām mazāk pārstāvēto sabiedrības grupu pievienošanos.
Veltām resursus un pūles, lai pilnībā iedzīvinātu un īstenotu ''Dažādības, vienlīdzības un iekļaušanas politikā'' aprakstītos principus VAS ES ikdienas darbā. Tas tiek nodrošināts divos veidos:
- principu un atbilstošu procedūru ieviešana, uzturēšana un izpildes pārraudzība VAS ES darbības un personāla vadības procesos;
- izpratnes, dažādības pratības veidošana un iekļaujošas kultūras veidošana, veicot dažādas izglītojošas kampaņas, apmācības un aktivitātes politikā iekļauto principu pilnīgākai iedzīvināšanai.